2013-03-06 nap bejegyzései

volvo_fokusz1

Digitális kép feldolgozás 1. Fókusz problémák

Az igazságügyi szakértői munka során gyakran találkozik az ember digitális képállományokkal. Dominánsan bizonyos témájú képeket kell megtalálni a vizsgált adathordozókon, esetleg scannelt dokumentumokat elemezni. Ezekben a feladatokban túl sok szakmai kihívás nem nagyon van, inkább mechanikus adatkinyerésről és feldolgozásról van szó.

Az igazán érdekes és izgalmas feladat a sérült vagy értékelhetetlen minőségű képekből az adott üggyel kapcsolatos információ kinyerése. A népszerű helyszínelő  vagy krimi / scifi sorozatokat nézve az emberben könnyen hamis és irreális elvárások fogalmazódnak meg a műszakilag lehetséges “adatkinyerésekkel” kapcsolatban. A filmekben teljesen elfogadott dolog, hogy percek alatt törnek fel jelszavakat, műholdról készült képekbe belenagyítva pattanásokat számolunk és apró tetovált feliratokat olvasunk el a főhős füle mögött. Ez a tudományos-fantasztikus filmekben a fantasztikus komponens… A valóság nem ennyire egyszerű és szép… Egy adott digitális állomány tartalmaz bizonyos információmennyiséget, többet viszont, ha megfeszülünk akkor sem tudunk kinyerni, vagyis egy 15×15 pixeles képből soha nem fogunk a felbontást növelve rendszámfeliratokat olvasni, hiába növeljük a kép felbontását interpolációval, az adott kép részletgazdagsága attól semmit nem fog nőni, tehát plusz információt nem fogunk kapni!

Igazságügyi szakértőként ezek a tények eléggé elszomorítóak, mivel  például egy bűnügynél igen jól jönne sokszor néhány rendszám, vagy egy bankrablásnál nem jönne rosszul, ha a sötét és elmosódott képből mégis csak ki tudnánk hámozni a rabló vonásait. Szerencsére a fényképek sokszor több információt rejtenek mint amit alapból feltételezne a legtöbb ember.

Példaként vizsgáljunk meg néhány gyakori problémát.

Fókusz probléma

Igen gyakran készül fotó a számunkra fontos eseményről, de technikailag rossz beállításokkal. A fókusz nem megfelelő beállítása a fényképezőn elmosódott fotót fog eredményezni, ahol ugyan látjuk pacaként az eseményeket, de alaphelyzetben mégsem megyünk semmire az elmosódott életlen képpel.

Az alábbi képen egy fókuszálatlan autóképet látunk. A szemfülesebbek az autó típusát kapásból megmondják még a színét is igen jó közelítéssel meg tudjuk határozni. Egy bűncselekmény vagy szabálysértés esetében azonban igen fontos lenne tudnunk a rendszámot is. Ennek kinyerése a képből elsőre eléggé esélytelennek tűnik.

volvo_fokusz1

Azért ne adjuk fel rögtön nagyítsuk ki a rendszámot. Az alábbi képen ez látható:

volvo_fokusz_rendsz1

Hát legyünk őszinték elsőre elkeserítőnek tűnnek a szakértő esélyei…

Szerencsére a jó öreg 2-d Fourier transzformáció ebben az esetben igen jól jön, a Wiener szűrési eljárás ezen alapul. A Wiener filter segítségével a szakértő esélyei már jobban alakulnak :-)

Kíváncsiaknak egy link az eljárásról: http://www.clear.rice.edu/elec431/projects95/lords/wiener.html
Matek szakosoknak: http://en.wikipedia.org/wiki/Wiener_filter

Alkalmazzuk tehát a Wiener szűrőt az elmosódott képen… némi piszmogás és próbálkozás, paraméterezés után alább látható az eredmény.

volvo_fokusz2 

Itt azért már felvidul az eddig pesszimista szakértő arca… Lehet a sört bontani, fröccsöt tölteni…

 volvo_fokusz_rendsz2

A fenti kinagyított rendszámkép azért már bőségesen elegendő képi információt tartalmaz a hatóság munkájához. ;-)